"CORVUS VE TEOLOJ'İSTAN"

114 Hareketi Blog

 • Ana Sayfa
  Ana Sayfa Sitedeki tüm blog iletilerine buradan bakabilirsiniz.
 • Kategoriler
  Kategoriler Bu blogda kullanılan kategorilerin listesini görüntüler.
 • Etiketler
  Etiketler Blog içinde kullanılmış etiketleri görüntüler.
 • Blog Yazarları
  Blog Yazarları Sitede beğendiğiniz blog yazarlarını arayın.
 • Takım Blogları
  Takım Blogları Beğendiğiniz takım bloglarını buradan arayın.
 • Oturum Aç
  Oturum Açın Oturum açma formu
Gönderilme: yazar: zaman: Makaleler içinde
 • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
 • Tıklanma: 2858
 • 0 Yorum
 • Yazdır

Kur'an Bilim ve Soru: "Tanrı Zar Atar Mı?" -I-

Kur'an Bilim ve Soru: "Tanrı Zar Atar Mı?" -I-

                                                                                KUR'AN BİLİM VE SORU: TANRI ZAR ATAR MI? YAZI DİZİSİ BÖLÜM -I-

Öncelikle yazıma şu şekilde belki de çok klişeleşmiş cümlelerle başlayacağım. Kur'an'ı yine o Kutsal Kelam'ın sahibi olan Efendimiz nitelendiriyor. "Mubindir!" "Üzerinizdeki Nur'umdur!" "Furkandır!(Hak ile Batılı Doğru İle Yanlışı Ayıran)" gibi ayetler içerisinde Kur'an'ı zaten açıklıyor. Ancak bizlerinde günümüzde yaptığı bazı hatalara da atıfta bulunarak şunu söylemek istiyorum.

Kur'an bir bilimsel makale, yada bilimsel bir kitap değildir. Kur'an bir tarih kitabı değildir. Bir hikaye kitabı hiç değildir. Kur'an ancak ve ancak yaratılmış olan beşeriyatın, Yaratıcısından işittiği yaşam, inanç ve nasıl erdemli bir insan olunabileceği yolundaki tavsiyelerdir.


Ancak bütün bunlar bir yana, Kainatın Sahibine ait olan kelam içerisinde pek tabi, içerdiği evrensel mesajlar doğrultusunda da günümüze de hitap eden mükemmel tespit ve bilgiler var. Bunları göz ardı etmek doğru olur mu? Hayır tabi ki.

Benim şahsi görüşüm, Kur'an tabi ki bir bilim kitabı değildir. Ancak içerisinde günümüze atıf yapan ve bilimin bize yalnızca ayrıntılarını sunduğu o kadar çok bilgi var ki. Bu bilgileri bilimin bizlere sunduğu verilerle bağdaşlaştırmak felsefi açıdan sakıncası bulunmayan bir durum.

Geniş bir analiz yapacak olursak, "Bir kitap ve elçiler ile varlığından haberdar olduğumuz bir Tanrı, insanlığa, biyolojik yaşamı sonlandırmadan önce gönderdiği son kitap olan Kur'an içerisinde bu tür atıflar olması mümkün değil midir?" Gayet mümkündür. Tanrı'nın Tanrısal iradesi yada kudretinde bunu engelleyecek hiç bir faktörde bulunmamaktadır.
Kur'an içeriğine baktığımızda, ilk insandan bu yana tarihsel kıssalar sunulmuş, kavimlerin yanlışları, yaptıkları hatalar ve nasıl helak oluşları anlatılmıştır. Bunun yanı sıra, indirildiği dönem içerisinde de gelecek ile ilgili kavimler arasında olacak olanlardan haber vermektedir. Yazımızın başlığını da aldığı noktaya artık yavaş yavaş temas ediyoruz. Kur'an ile ilgili diğer dine mensup insanlarında nonteist görüşleri savunan insanlarında iddası "Kur'anı Muhammed yazmıştır!" şeklindedir. Öyle ise Kur'an ile ilgili her şeyi objektif olarak orta noktada değerlendirecek olursak önümüzde ilk etapta iki temel idda var.
A: Kur'an Muhammed tarafından yazılmıştır. İnsan yazımıdır.
Bu idda üzerinden baktığımızda içerisinde ki tarihsel vb. bir çok unsur ile alakalı olarak söyleceğimiz şey şudur; "Muhammed zar atmıştır."
B: Kur'an Allah tarafından yazılmıştır. Tanrı kelamıdır.
Bu idda üzerinden baktığımızda ise, içerisinde ki veriler Tanrı tarafından vahyedilmiştir. Yani zarı atan el değiştirmektedir. "Tanrı zar atmıştır."
Sanırım konuya kozmoloji ile başlamak çok yerinde olacaktır. Kur'an içerisinde evrenin yaratılışı, başlangıcı ve sonu ile ilgili bir kaç ayete göz atalım. Göz atmadan önce bizler kısaca şöyle bir hatırlamada yapalım. Evrenin kozmolojik modelleri ile alakalı çeşitli modeller mevcuttur. Bigbang, Siklik Evrenler (Döngüsel), Ezeli Evren Modelleri gibi. Ancak bugün bizim bildiğimiz bir şey var ki bunu bize bilim söylüyor;
"Evrenin bir sonu var!" Evet evrenin bir sonu var. Biz bilim çağında yüzyüze geldiğimiz bu gerçeği Kur'an bakalım bizlere nasıl açıklıyor;

                                                                                            "Yemin Olsun Ard Arda Gönderilenlere!"
                                                       "Kasırga Gibi Esip Savuranlara!"
                                                        "Yaymakla Yayan Yayıcılara!"
                                                       "Ayırmakla Ayıran Ayırıcılara!"
                                                      "Gerek Özür, Gerek Uyarı Olarak!"
                                                 "Vaat Olduğunuz Şey Muhakkak Gelecektir!"
                                                      "Yıldızlar Yok Edildiği Zaman!"
                                                            "Gök Açıldığı Zaman!"
                                                     "Dağlar Yerinden Koparıldığı Zaman!"
                                                                 (Mürselat 1-10)

The requested URL /getlinks.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found

Görüldüğü üzere bir yokuluştan söz ediliyor. Böylesi ayetleri çoğaltmak mümkün ancak yazımı uzatmamak adına kısa kesiyorum. Evrenin başlangıcı ile ilgili ise şu ayet çok yerinde olacaktır.                                 "O inkar edenler, görmediler mi ki; yerlerle gökler birdi onu Biz ayırdık! Ve Canlı olan herşeyi sudan yarattık! Hala inanmazlar mı?!" (Enbiya/30)

Buradan da bugün modern bilimin ortaya koyduğu başka bir gerçeğe ışık tutulduğuna inanıyorum. "Evrenin bir başlangıcı var!" Bunu bugün bir çok veri ile delillendirebiliyoruz ve Bigbang Teorisinin ön gördüğü evren modelini tam anlamıyla ispatlı bir şekilde gösterebiliyoruz. Şimdi devam edelim öyle ise konu ile alakalı başka ayetlere. Kur'an da ki toplumsal ayetlere bakalım inanç bazında o ayetler bize neler söylüyor.

"Öyleyse sen yüzünü Allah'ı birleyen (bir hanif) olarak dine, Allah'ın o fıtratına çevir; ki insanları bunun üzerine yaratmıştır. Allah'ın yaratışı için hiç bir değiştirme yoktur. İşte dimdik ayakta duran din (budur). Ancak insanların çoğu bilmezler." (Rum / 30)
"Sizin Allah'tan başka taptıklarınız, Allah'ın kendileri hakkında hiç bir delil indirmediği, sizin ve atalarınızın ad olarak adlandırdıklarınızdan başkası değildir. Hüküm, yalnızca Allah'ındır. O, kendisinden başkasına kulluk etmemenizi emretmiştir. Dosdoğru olan din işte budur, ancak insanların çoğu bilmezler." (Yusuf / 40)

Kur'an toplumsal olarak nasıl karşılacağına dair, insanların aptıkları ve yapacaklarına dair daha nice ayetler daha içermektedir. Bilmiyorum farkettiniz mi ancak bu ayetleri okurken dahi gözünüzün önüne tanıdık görseller geldi. Zihninizde daha önce yaşadığınız anılar canlandı. Sizin yanlış inandığınızı size savunanlar, sizleri belki tekfir edenler vb.
Sizce bu zarı kim attı?
Bir insan mı? Yoksa bir Tanrı mı?

(Devamı Yazılıyo[embed=videolink]{"video":"","width":"400","height":"225"}[/embed][embed=videolink]{"video":"[url=http://hizliresim.com/Q4Xagr][img]http://i.hizliresim.com/Q4Xagr.jpg[/img][/url]","width":"400","height":"225"}[/embed]r.)

Son değişiklik zaman:
0
Allah Kulu Bir Karga.

"Derken, Allah, ona, yeri eşiyerek kardeşinin cesedini nasıl gömeceğini gösteren bir karga gönderdi. "Bana yazıklar olsun" dedi. "Şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini gömmekten aciz miyim?" Artık o, pişman olmuştu."
(5:31)

Yorumlar

 • Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum yazın

Misafir
Misafir Pazartesi, 22 Ocak 2018

Son Eklenen Videolar

No post has been created yet.

Popüler Videolar

No post has been created yet.

404 Not Found

Not Found

error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.